Femina.cz > sex a vztahy > Bobří varlata, citron nebo výplach colou aneb Nejšílenější metody antikoncepce napříč časem
Bobří varlata, citron nebo výplach colou aneb Nejšílenější metody antikoncepce napříč časem
Spolknout pilulku, sáhnout po krabičce kondomů nebo použít nějaký spermicid? Snadná a dostupná antikoncepce pro všechny. Ale ne vždycky tomu tak bylo. Jak se chránili lidé v dobách dávno minulých? Někdy hodně kuriózně. Bobří varlata, citrón nebo výplach colou byli předchůdci dnešní ochrany před početím. Jak to fungovalo?
Vynalézavost lidí nezná hranic. A je to dobře, díky ní totiž světlo světa spatřily vynálezy, které dnes považujeme za samozřejmost. Ale některé metody jsou spíše kuriózní. Mezi takové patří i předchůdci dnešní antikoncepce. Jakým šílenostem lidé dříve věřili, že je ochrání před početím?
Citron jako spermicid
Citron coby antikoncepce není rozhodně žádnou novinkou, lidé ho používají už celá století a některé kmeny v Africe dokonce dodnes, nejvíce ho však proslavil asi nejslavnější svůdník světa – Casanova. O co šlo? Jednak se používala šťáva z citronu, která díky obsahu kyseliny citronové funguje jako spermicid, ale také si ženy zaváděly poloviny vydlabaného citronu jako mechanickou zábranu.
Bolehlav na varlata
Ani muži se nevyhnuli experimentům s antikoncepcí. Jednou z těch bláznivých byla třeba metoda, při níž si měl muž před sexem dopřát obklad varlat s jedovatým bolehlavem. Bolehlav byl v 18. století používán také jako lék při bakteriálních infekcích nebo syfilidě.
Trus z krokodýlů nebo prášek z bobřích varlat
Královna Kleopatra byla svými sexuálními hrátkami pověstná a je jasné, že i ona se chtěla chránit. Nechala si tedy od svých lékařů vyrobit takový, dalo by se říct, první spermicid. Kulička, která se před stykem vkládala do pochvy, obsahovala krokodýlí trus, sodu a med. Možná to zní šíleně, ale pozdější výzkumy ukázaly, že tahle metoda zase nebyla až tak mimo mísu. Krokodýlí trus totiž díky své kyselosti opravdu likviduje spermie. Kanaďané v 16. století zase věřili, že skvělou antikoncepcí je tinktura z bobřích varlat. Tahle metoda byla ale absolutně neúčinná.
Předchůdci kondomů
Mechanické zábrany byly vůbec ty nejoblíbenější a tak není divu, že se lidé snažili vymyslet cokoliv, co by zabránilo početí dítěte a zároveň nebránilo ve skvělém prožitku z postelových radovánek. Podle historiků se první zmínka o předchůdci dnešních kondomů datuje do doby před pěti tisíci lety, kdy se používal jako kondom kozí močový měchýř. V 17. a 18. století se vyráběly ze střev ovcí, rybích měchýřů nebo z látek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím však sloužily první kondomy také jako ochrana proti obávané syfilidě.
Výplach coca colou a další šílenosti
Ještě v polovině minulého století panovaly prazvláštní mýty. V Americe třeba ženy ještě v padesátých letech věřily, že díky vaginálním výplachům pomocí coly, zlikvidují všechny spermie. Dokonce to prý podložil odborný výzkum, naštěstí pro nás však přišly moderní metody antikoncepce. A čemu ještě lidé věřili? Ženy si měly po sexu vždy sednout na bobek a kýchnout. Všechny spermie tak byly vypuzeny ven z pochvy dřív, než stihly oplodnit vajíčko. Pomoci měly také dřepy, nebo výskoky. Konkubíny v Číně zase popíjely nápoje s příměsí rtuti. Je jasné, že většina těchto pokusů o ochranu skončila v lepším případě neplodností, v tom horším i otravou.
Metody, které opravdu fungovaly
Ale ne všechny metody byly šílené a nefunkční. Ve starověkém Egyptě se používaly antikoncepční čípky vyrobené z bavlněných vláken namočených ve směsi z datlí, medu a akáciových listů. Překvapivě tato metoda byla podle dnešních odborníků opravdu účinná. Vlákna sloužila jako mechanická zábrana pohybu spermií, med držel zábranu na místě a látky obsažené v akáciových listech zase zpomalují pohyb spermií.
Tak co říkáš? Asi jsi ráda za dnešní moderní medicínu a moderní způsoby antikoncepce, že?
Foto: Shutterstock.com