BEZBOLESTNĚ NA BOLESTI ZAD Snadný program efektivně odstraňující problémy s páteří

Stálé svalové napětí .-( Nenamáháte se zbytečně příliš
Většina lidí žije pořád v určitém napětí – sotva popadají dech, mívají bolesti zad, bolesti hlavy, zažívací problémy nebo se jenom cítí unavenější, než by podle svých představ měli být. Příliš se namáhají. Nemá to nic společného s přísným šéfem nebo třeba nesympatickými spolupracovníky. Je to záležitost každého osobně. Můžete ležet na pláži, a přesto být nadměrně zatíženi. Souvisí to s návyky, které jste si osvojili v průběhu života. Přesto pouhou změnou pozice těla v běžných situacích lze dosáhnout pronikavého zlepšení. Uvedené návody a doporučení jsou často svou jednoduchostí a zejména novostí překvapující.

Využití praktických rad, jak změnit svůj postoj, chůzi i sezení, často dokáže záhy odstranit bolesti krční a bederní páteře, zlepší způsob chůze i celkový dojem z postavy a DOKONCE SE PROJEVÍ I NA ZLEPŠENÍ ZRAKU!

Cvičení

CVIK 1

Nejprve si předvedeme jednoduchou ukázku svalového napětí a způsobu, jak se ho zbavit. Je to také dobrý cvik na sebepozorování.

Předpažte a pokrčte paži před sebou, předloktí držte kolmo vzhůru tak, že dlaň je otočena k obličeji a zápěstí máte v úrovni očí.

Ponechte ruku otevřenou a stáhněte svaly v zápěstí. Ucítíte napětí směřující k lokti. Všimněte si, že se konečky prstů pozorovatelně přiblíží k lokti a ruka se prohne.

Nyní uvolněte svalový stah. Ruka zůstane v kolmé poloze, konáte však mnohem méně práce a vzdálenost mezi konečky vašich prstů a loktem se prodlouží. Uvolnili jste napětí a umožnili jste, aby se ruka a předloktí prodloužily směrem vzhůru.

CVIK 2

Posaďte se ke stolu, před sebe postavte šálek. Položte si levou ruku na biceps pravé ruky, kterou uchopte šálek a zvedněte jej. Jaké úsilí k tomu potřebujete?

Cítíte-li, že pracují svaly od lokte k rameni, konáte příliš mnoho práce. Svaly předloktí pro splnění úkolu zcela postačují. Zkuste to ještě jednou a svalové úsilí během pohybu snižte co nejvíc. Nezvedejte loket.

PRINCIP

Co je napětí (tenze) a proč svaly zvyšují napětí?

Při práci i jiných činnostech, a dokonce i při odpočinku, se člověk dostává do napětí z různých důvodů, které si můžeme rozdělit na psychické a fyzikální.

K psychickým stresujícím faktorům patří např. přeplněný autobus při cestě do práce, málo místa v kanceláři – lidé vnímají asi 1,5 m kolem sebe jako soukromý prostor a cizího jedince v bližší vzdálenosti cítí jako ohrožení. Psychické napětí zvyšuje i potřeba opustit zasedání, přestože to právě není možné, nebo touha pohádat se s někým na schůzi, i když to slušnost a naděje na povýšení nedovolují.

Fyzikální faktory mohou zahrnovat třeba židli s nevhodně nastaveným opěradlem, nesprávně uspořádané pracoviště, špatné osvětlení, stísněné pracovní podmínky, málo nebo příliš intenzivní větrání, neuspokojující teplotu prostředí apod.

Při stresu reaguje tělo určitým napětím, přípravou na řešení ohrožující situace. Bez ohledu na rozmanitost podnětů odpovídá vždy stejným způsobem: šíje se napne, hlava stáhne dozadu a tělo se napřímí zkrácením páteře. Tyto nepotřebné a škodlivé pohyby děláme mnohdy i při jakémkoli úkonu. V důsledku nesčetných opakování během vývoje lidstva jsme si osvojili uvedenou podvědomou přípravu k bleskové akci. Dnes však obvykle místo bleskové akce potřebujeme začínat své činnosti hladce a plynule.

Člověk v psychickém ohrožení má rovněž napjaté svaly, připravené k útoku nebo k útěku. V současné situaci je obvykle nevyužije, ale toto napětí naopak stále zhoršuje jeho rozpoložení.

Jedna z cest, jak se vyrovnat s psychickým zatížením, je zabývat se svalovým napětím. Například se lze soustředit na čelist a snažit se ji uvolnit; je-li čelist pevně sevřená, nemůže být zbytek celého těla uvolněný – ostatní svaly se rovněž stáhnou; je to kumulativní efekt.

ZMĚŇTE SVÉ STEREOTYPY

Najděte si čas a odhalujte návyky, které jsou plýtváním energie. Udělejte si osobní audit svého napětí: když chcete udělat nějaký pohyb, provést nějaký úkon nebo odpovědět na dotaz, zastavte se, uvolněte se a pozorujte, co chcete udělat a kde cítíte napětí. Tento podvědomý návyk napětí je třeba překonávat aktivně.

Máte-li v zaměstnání hodně práce, snadno zapomenete na své tělo, dokud neztuhne nebo vás nezačne bolet. Je však důležité nepřestat ho vnímat, i když se právě soustředíte na něco jiného. Pro začátek potřebujete čas a soustředění, abyste mohli pozorovat, co děláte. Až získáte více praktických zkušeností, začnete si automaticky uvědomovat, jak se pohybujete, sedíte nebo stojíte při běžných činnostech. Je to dovednost, která se dá naučit – vlastně je to jen mírně odlišný způsob myšlení, zato s trvalým užitkem.

Ukázka z knihy Bezbolestně na bolesti zad, nakladatelství Portál Odkaz na knihu a redakci

31.1.2005 12:00| autor: Patrik Kubas
Více o tématu: bolest hlavyplážpráce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist