Femina.cz > Vše o zdraví > Bašta, která léčí. Citrusy – nejlepší lék na chřipku a nachlazení
Bašta, která léčí. Citrusy – nejlepší lék na chřipku a nachlazení
Chřipková epidemie udeřila plnou silou a tak je potřeba trochu posílit svou imunitu. A pokud už tě přeci jen nějaká ta viróza skolila, pak je nutné zahájit rychlou léčbu. Čím? Citrusy! Grep, pomeranče, citrony – to jsou pomocníci, se kterými nad nemocemi vyhraješ. Jak účinkují, jaké mají léčivé schopnosti a proč bys je rozhodně měla zařadit do jídelníčku?
V kuchyni najdeš nemálo potravin, které jsou svým složením, tedy obsahem výživných látek, vitamínů, minerálů a stopových prvků významné pro tvé zdraví. Bezesporu k nim patří ovoce a zelenina. Ale pokud udeří chřipka, pak bys měla mít doma především citrusy. Citrony, pomeranče a grapefruity – ty hrají v boji s bacily a viry velmi důležitou roli. Ale víš o nich skutečně vše? A znáš také způsoby, jak je nejlépe připravit a konzumovat? Pojďme se jim společně podívat na zoubek.
Grapefruity
Jsou to velké, žluté nebo červené a velmi šťavnaté plody, jejichž původní domovinou je střed Ameriky. Odtud se rozšířily do dalších destinací jako je v Evropě Španělsko a Řecko, v Asii na jejím jihozápadě Izrael a v Africe jih kontinentu.
Grapefruity alias grepy mají mimo velkého množství šťávy příjemně lahodně nahořklou dužinu. Obsahují značné množství účinných látek – vitamín C, bioflavonoidy, kyselinu listovou. Vitamínem C jeden grep pokryje denní dávku nutnou ke zvládnutí nadbytku stresu, podpoře imunitního systému a v případě nachlazení i k boji s bacily a viry. Kyselina listová je zase nezbytná k růstu buněk.
To hořké, co v grapefruitech cítíš, je naringin a enzymy. Glykosid naringin podporuje chuť k jídlu a správné trávení a enzymy mobilizují látkovou výměnu. Ale možná tě překvapí zjištění, že mimo dužinu je výživná i slupka a bílá tkáň pod ní, které v sobě mají pektin, coby rozpustnou vlákninu, jež snižuje krevní hladinu cholesterolu.
A efekt grepů pro tebe?
- posiluje obranyschopnost organismu
- podporuje léčbu křečových žil a hemeroidů
- je kartáčem střev a dokáže skvěle vyladit jejich mikroflóru
- efekt látkové výměny napomáhá při redukci váhy
A jak grep ideálně zpracovávat?
Grapefruity je nejlepší jíst čerstvé, nebo z nich lisovat šťávu. Ovšem měj na paměti, že lisováním zničíš částečně bioflavonoidy, které z grepů vytěžíš, budeš-li je pojídat čerstvé. Pro tvé ratolesti je grep ideálním ovocem. Oni se sice malinko nad jeho nahořklou chutí ušklíbají, ale věř, že grep je díky kyselině listové mocným pomocníkem pro růst a správnou krvetvorbu. Pokud ti grep nechutná, zkus šťávu z grepu doladit pomerančem, ta mu dodá nasládlou chuť.
Pomeranče
Pomeranče pocházejí z jihu Asie a jihu Číny. Dnes se pěstují i v americké Floridě a Kalifornii, v evropské Francii a na jihu Afriky. Ale není pomeranč jako pomeranč, věděla jsi třeba, že existuje až na dvě stovky odrůd? Nejlepší a nejkvalitnější jsou pomeranče se silnou kůrou, které ti na dotek přijdou pevné a těžké. Takové jsou sladké a obsahují hodně šťávy.
Pomeranče jsou opravdu bohaté na vitamín C, přičemž jeden pomeranč v sobě má celodenní množství potřebné pro tvé tělo, což je asi 70–85 mg céčka. Vitamín C napomáhá vitalitě, duševní svěžesti i štíhlé linii. Má pozitivní vliv na endokrinní žlázy a v neposlední řadě je jeho konzumace prospěšná i v intimním životě, který zkvalitňuje. Bioflavonoidy z dužiny pak brání oxidaci vitamínu C a navyšují jeho efektivitu.
Velkorysá dávka je v těchto plodech i jinak poskrovnu se vyskytujícího selenu, jež zdatně sekunduje vitamínu C v pomoci s obranyschopností organismu. Draslík, kterého je v pomerančích také hodně, je skvělý k odvodnění organismu a rozkladu tukových zásob na jednoduché látky, které jsou posléze zdrojem energie tvého organismu. Vitamíny řady B spolu s vápníkem podporují kvalitní pleť, vlasy, nehty a kosti. Hořčík v pomeranči pro změnu pomáhá svalům a vazům.
A konkrétní efekt pomerančů?
- mobilizují látkovou přeměnu v buňkách a jsou poté zdrojem životní energie
- pomohou ti při nesoustředěnosti a roztěkanosti
- výrazně posilňují libido a imunitu
- pomáhají endokrinním žlázám
- jsou parťákem kvalitních vlasů, nehtů, kostí a pokožky
- mají efekt při redukci váhy
Jak pomeranč ideálně baštit?
Pomeranče bašti jen oloupané, ideálně je pojídej stejně jako grapefruity čerstvé, anebo z nich lisuj šťávu. První varianta zachová veškeré výživné látky, druhá tě o některé připraví. Každopádně je zapotřebí pomeranče zkonzumovat (nebo lisovat) vzápětí po oloupání, jinak ztrácejí na množství šťávy i křehkosti dužiny a rychle vysychají.
Citrony
Výrazně kyselý představitel jižního ovoce je citron. Původně pochází z Indie a Číny, ale dnes jej pěstují i v Itálii, Španělsku, Řecku, nebo Kalifornii. Samotný citron ti nejspíš nechutná, ale je silným spojencem v boji proti nachlazení a infekcím, podporuje imunitní sytém tvého těla. Díky vitamínu C žaludeční sliznice efektivně tvoří kyselinu solnou a pepsin. To má za následek výrazně lepší zpracování bílkovin, vápníku i železa ve tvém těle.
Efekt citronu po tebe ?
- je ideální proti stresu
- výrazně podporuje obranyschopnost těla
- díky dobrému zpracování vápníku posiluje kosti, vlasy a nehty
- pomáhá lépe zpracovat v těle železo
- posiluje tepny
- podporuje růst buněk a tím napomáhá omlazení
- s citronem snáze zeštíhlíš a zabojuješ s tuky
A jak si na citronu pochutnat?
Čerstvá šťáva a kůra je ideálním doplňkem k rybám, mořským plodům, sýrovým pokrmům, využiješ ho při tvorbě dezertů, moučníků a krémů. Ale i taková citronáda nebo citronová zmrzlina není od věci. A jsi-li gurmánka, zkus kandovaný citron – s kůrou.
Super recepty s citrusy
Grepový jogurt
Pro dvě až čtyři osoby potřebuješ 1 grep, kelímek bílého jogurtu, dvě polévkové lžíce medu a špetku skořice, hrst slunečnicových semínek. Grep oloupej a nakrájej na malé kousky. Smíchej jogurt v misce s medem, nakonec promíchej jemně s kousky grapefruitu. Servíruj v miskách a posypané slunečnicovými semínky a skořicí.
Pomerančové podmáslí
Pro dvě až čtyři osoby potřebuješ 4 pomeranče, 2 kiwi a 500 ml podmáslí. Pomeranče spolu s kiwi oloupej a zbav jader. Poté je nakrájej na malé kousky a v mixéru spolu s podmáslím důkladně rozmixuj. Podávej chlazené ve sklenicích.
Saláty s pomerančem
Saláty, do nichž se pomeranč hodí obsahují většinou řapíkatý celer, nebo čekanku, dále jablka, kiwi, banány, mandle, slunečnice, vařená vejce, sýr eidamského typu a jemnou zálivku. Doplnit lze salát i o maso (kachní, vepřové, drůbeží) nebo uzeniny (šunka, šunkový salám).
Citronáda
Pro dva lidi potřebuješ zhruba tři lžíce medu, tři citrony a litr vody. Citrony vymačkej a šťávu rozmíchej s medem. Pak smíchej s vodou. Podávej chlazené s kolečkem citronu. Citronáda je ideálním nápojem před sportováním, pohybovými aktivitami, ale i při těžší duševní práci.
A co ty? Také si pomáháš s citrusy při chřipce a nachlazení? Co u tebe funguje? Napiš nám své tipy do diskuze, těšíme se na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com