Femina.cz > Vše o zdraví > Banány? Ne, díky, jsem vegetariánka! 11 potravin, ve kterých bys maso fakt nečekala
Pokud si myslíš, že jediné skryté nebezpečí pro vegetariána může číhat v gumových medvídích, protože želatina se vyrábí ze zvířecích šlach a kostí, jsi na omylu. Stopy zvířecího původu mohou obsahovat i potraviny, u kterých bys to fakt nečekala.
Tak třeba do spousty cukroví temně rudé barvy se přidává karmín – barvivo, jež se získává vysušením hmyzu červce nopálového. Produkt je to sice zcela přírodní, ale ne až tak vhodný pro vegetariána. Banány se zase stříkají pesticidy, které mohou obsahovat stopy měkkýšů. Jakým produktům by se vegetariáni měli v restauracích raději vyvarovat, pokud chtějí mít stoprocentní jistotu, že nekonzumují žádné maso?
. Zdroj: archiv redakce
Ačkoliv je jejím základem tofu, většinou se vyrábí z dashi (vody, řas a rybích komponentů) – právě to jí dodává typické aroma, což pro tebe, coby vegetariánku, není zrovna dobrá zpráva. Takže buď si ji raději dělej doma, nebo se v restauraci zeptej, co všechno obsahuje.
. Zdroj: archiv redakce
Taky miluješ jeho nezaměnitelnou chuť na zapečené zelenině? Ovšem pozor! Parmigiano Reggiano je pravý jen pokud je vyroben z enzymů z telecího žaludku. Jinak se nejedná o skutečný parmezán. I já sama jsem byla na farmě v Holandsku svědkem toho, že se podobným způsobem vyráběl i sýr typu gouda. Enzymy se také vyskytují v gorgonzole či sýru Grana Padano. Jsi-li zapřísáhlá vegetariánka, víš, kterým se vyhnout.
Zdroj: archiv redakce
Říkáš si, jak by se asi do ovoce mohlo dostat cokoliv živočišného původu, ale nenech se mýlit. Fíky v sobě mohou skrývat tělíčka hmyzu, například mrtvých vos či včel, které při opylování plodu mohou zůstat uvězněné uvnitř. V ovoci se pak uhynulé tělo mění v bílkoviny a ty je přijímáš do sebe.
. Zdroj: archiv redakce
Tak u banánů nepředpokládme, že by sis nevšimla chcíplého pavouka nebo jiné havěti, ovšem, pokud chceš mít jistotu, že je opravdu vegetariánský, vyplatí se kupovat organické neboli bio, které nejsou ošetřeny pesticidy. Možná tě to překvapí, ale pesticidy v sobě obsahují části zvířat, nejčastěji měkkýšů.
Zdroj: archiv redakce
U jogurtů platí: Čti etiketu! Speciálně ty s nižším obsahem kalorií mohou obsahovat želatinu pro krémovější povrch. Takže se fakt vyplatí číst důkladně informace na obalech, želatina tam musí být uvedena a ty víš, že na stromě rozhodně nevyrostla.
Zdroj: archiv redakce
Ano i pivo v sobě může skrývat stopy zvířat. Ač se ti to zdá šílené, při filtrovacím procesu se u piv typu stout používá vyzina, což je látka, která se získává ze sušených měchýřů ryb. Takže i u piva buď opatrná.
Zdroj: archiv redakce
Červená barva ne nadarmo signalizuje pozor. Často je totiž jejím původcem karmín, ryze přírodní barvivo, ale! Toto přírodní barvivo se získává z těl mrtvých broučků.
. Zdroj: archiv redakce
Její nezaměnitelnou chuť máme rádi v salátech, přidává se i do koktejlu Bloody Mary a chutná báječně. Ovšem víš, z čeho se vyrábí? Stejně jako mnoho dalších lidí tě určitě nenapadlo, že se vyrábí z ančoviček.
. Zdroj: archiv redakce
Pomeranče vymačkané do skleničky, že by mohly být problém? Tak ty určitě ne, pozor si dej na kupované džusy, o kterých výrobce hrdě prohlašuje, že jsou dobré na srdce. Protože potom nejspíše obsahuje omega 3 mastné kyseliny z tučných ryb.
. Zdroj: archiv redakce
Americké pěnové bonbony, obdoba našeho žužu, si získávají stále větší oblibu i u nás. Pokud je ráda mlsáš a žiješ v domnění, že se podle tradiční receptury mají vyrábět z kořene proskurníku lékařského, rostliny z čeledi slézovitých, pak si opět důkladně přečti obsah etikety. Jejich komerční verze totiž bylinu nahrazuje želatinou.
Zdroj: archiv redakce
Pesto prostě milujeme, takže objevit ho na tomto seznamu, pro nás byl trošku šok, to přiznáváme. Přesto tam je, a to proto, že nezřídka vedle piniových oříšků a bazalky obsahuje také parmezán, který se vyrábí z telecích žaludků.
Zdroj: archiv redakce
Je to docela věda, co říkáš? Ideální pro tebe bude, naučit se pořádně a důkladně číst etikety. Pak ti nic nehrozí. A pokud si nejsi jistá, tady máš ještě pár míst, kde můžeš najít dobrou radu:
. Zdroj: archiv redakce