Augmentace prsou před mateřstvím: brání implantáty kojení?

O prsních implantátech koluje spousta mýtů. Jedním z nich je, že brání úspěšnému kojení. Mateřství vnímá většina žen jako důležité životní poslání. Především na kojení je obecně kladen důraz a ženy jsou tak vystaveny poměrně velkému tlaku, aby tuto svou mateřskou úlohu splnily. Mnoho z nich tak čeká se svým rozhodnutím podstoupit plastickou operaci prsou až na dobu „po dětech“.

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. z pražské kliniky Esthé tuto tezi vyvrací. „Při vhodně zvoleném operačním postupu jsou prsní žlázy při augmentaci zasaženy minimálně. Je však na místě uvést, že ne všechny ženy mohou kojit. Podle velkých studií nekojí asi 20 % žen, které operaci prsů nepodstoupily a asi 30 % žen, které operaci prsu podstoupily. Takže většina žen po operaci prsů kojit může. Kromě operačního postupu je však podmínkou i správná velikost implantátu. V literatuře jsou popsány případy, kdy extrémně veliký implantát může prsní žlázu utlačit, a tím kojení znemožnit. Osobně považuji příliš velké implantáty za neestetické a problematické, naštěstí se s tímto typem požadavku v praxi nesetkávám,“ vysvětluje MUDr. Měšťák a dodává“ „Z hlediska augmentace u žen, které v budoucnu plánují kojit, je tedy nutné vložit přiměřeně velký implantát přístupem v podprsní rýze.“

Tento fakt velmi přivítala také paní Nikola (30), maminka 4leté holčičky, která se rozhodla podstoupit operaci i přesto, že si v budoucnu přeje ještě jedno dítě. „O augmentaci jsem uvažovala opravdu dlouho. Tato myšlenka mě poprvé napadla asi ve 20 letech. Bohužel mi nenarostla téměř žádná prsa a nikdy jsem se s tímto faktem nedokázala smířit,“ říká 30letá Nikola. „Chyběl mi pocit ženskosti a mé sebevědomí tím dost trpělo. Během těhotenství a v době kojení jsem si svůj plný dekolt opravdu užívala, cítila jsem se skvěle a žensky. Po odstavení dcerky se však stav mých prsou dost zhoršil. To byl moment, kdy jsem zatoužila si plnější objem, takříkajíc, nechat,“ dodala mladá žena.

Po těhotenství jsou některé ženy ke svému tělu kritičtější

V podobné situaci se ocitá spousta žen, které zakusí pocit plného dekoltu vlivem hormonálních změn v těhotenství a při kojení. Vzhled prsou po této náročné fázi jim pak nemusí vyhovovat. Prsa jsou díky změnám, ke kterým dochází při kojení, velmi namáhány, což se obvykle podepíše na jejich tvaru i pevnosti a ženy mohou být nemile překvapeny. Nejčastěji je frustruje ztráta objemu nebo nepříjemný pokles prsou. Dobrou zprávou je, že ty, které jsou již maminkami a vnímají intenzivní potřebu upravit si vzhled prsou a současně si do budoucna přejí ponechat možnost kojení, mohou svou frustraci vyřešit a zákrok podstoupit. Jiné je to samozřejmě v případě, že jsou děti plánované brzy po sobě.

5.jpg

Zdroj: Nikola Babicová

Případné další období kojení konzultujte s operatérem

„Dost dlouho jsem si zjišťovala veškeré informace o augmentaci prsou a vlivu této operace na budoucí kojení,“ říká Nikola. „Mé obavy rozptýlil až pan doktor Ondřej Měšťák při konzultaci, kde mi vše trpělivě vysvětlil. Ujistil mne, že se není čeho obávat, vzhledem k mým plánům mi pak navrhl implantáty uložit částečně pod sval, přístupem z podprsní rýhy. Možnost kojit další miminko tedy není uzavřená,“ dodala ke své operaci mladá maminka. „V rámci konzultace jsme s panem doktorem samozřejmě probrali také typ implantátu. Doporučil mi anatomické implantáty Mentor, které nejčastěji používá a se kterými má dlouhodobé zkušenosti. Po vyměření mi pan doktor navrhl konkrétní velikost. Abych si udělala představu o budoucím vzhledu prsou, vyzkoušela jsem si na konzultaci speciální podprsenku s externími sizery, které imitovaly výsledný objem. Vyzkoušeli jsme i několik variant. Dnes, necelé 3 měsíce po zákroku, implantáty vůbec nevnímám a mám pocit, že jsem se s těmito prsy snad narodila.“

Pooperační bolesti jsou častým tématem

„Před zákrokem jsem přirozeně měla strach z pooperačních bolestí, které spousta dalších žen na internetových diskusích probírala, ale nebylo to tak zlé, jak jsem původně čekala. Bolest jsem vnímala první 3–4 dny po operaci, pak začala slábnout a já se cítila lépe a lépe. Po celou dobu jsem se snažila dodržovat všechny pokyny pana doktora tak, aby hojení proběhlo hladce,“ vzpomíná na rekonvalescenci Nikola a dodává „Pan doktor je úžasný člověk a velký profesionál, v jeho péči jsem se cítila naprosto bezpečně.

A co by doporučila Nikol, která podstoupila operaci i s tím, že se nebrání dalšímu možnému těhotenství? „Pokud ženy vzhled prsou opravdu trápí, není třeba váhat. Osobně si myslím, že bychom si měly plnit své sny v jakékoli životní etapě. To souznění s našim tělem za to stojí! Když jsme v harmonii samy se sebou, dokážeme ovlivnit i naše okolí.“

4-1.jpg

Zdroj: a.s., Esthé

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. je vyhledávaným plastickým chirurgem, věnuje se také vědecké a pedagogické činnosti. Vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také získal atestaci z plastické chirurgie. Doktorát v oboru tkáňového inženýrství pak získal na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde nyní působí jako zástupce přednosty pro výuku. V roce 2017 byl rektorem Univerzity Karlovy jmenován docentem pro obor chirurgie na základě jeho publikační, vědecké a pedagogické aktivity, po obhájení habilitační práce na téma rekonstrukce břišní stěny. Pověst výborného plastického chirurga si získal díky své empatii k pacientům a vysoké míře profesionality. Za svou klinickou a vědeckou práci získal řadu ocenění, např. od American Society of Plastic Surgery, International Society of Aesthetic Plastic Surgery a jiných.

 

23.11.2021 2:41| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: dětitěhotenství

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist