Femina.cz > sex a vztahy > Vše o antikoncepci > Antikoncepce opět na pranýři: Může způsobit vážné poškození zraku!
Antikoncepce opět na pranýři: Může způsobit vážné poškození zraku!
Bez té mrňavé pilulky se už desítky let neobejdou miliony žen. Jenže na misce vah začínají převažovat její negativa: například riziko tloustnutí, nedostatek chuti na sex, trombózy a nejnověji také poškození zraku!
Američtí vědci, kteří zkoumali 3 406 žen ve věku 40 let a více, tvrdí, že klíčový prvek antikoncepce – tedy ženský pohlavní hormon estrogen – může způsobit glaukom, tedy lidově řečeno zelený zákal. Riziko je podle studie při dlouhodobém užívání pilulky proti početí dvojnásobné. Zatímco u ženy neužívající antikoncepci a zbytku populace je riziko glaukomu 2,5 %, žena, která chce mít početí pod kontrolou, je ohrožena 5 %.
Zpozornět by měly zejména ty ženy, které pravidelně užívají hormonální antikoncepci perorálně, na značce samotné vůbec nezáleží, po dobu tří a více let. Problém nastává především v pozdějším životě, v období menopauzy, kdy se u žen, které pravidelně braly pilulky, snižuje hladina estrogenu.
Oftamologové ženám doporučují pravidelné oční prohlídky, aby se případné vážné oční chorobě dalo předejít. A tlačí také na gynekology, kteří antikoncepci předepisují – právě ti by se prý měli o zdraví svých pacientek daleko více zajímat.
Při glaukomu dochází k nevratnému poškození očního nervu. A neléčený glaukom může způsobit i slepotu. Příčinou je většinou nitrooční tlak. Nejprve dochází k nepostřehnutelným výpadkům zorného pole, později pacient zcela ztrácí periferní vidění – vidí jen středovou část, jako kdyby se koukal například přes polozamrzlé okno. Řidčí forma glaukomu, která trápí asi 10 % pacientů, může způsobit rapidní úbytek zraku na obou očích.
Podle vědců jsou glaukomem nejvíce ohroženy ty uživatelky antikoncepce, u kterých se snoubí několik rizik, například černošští předci, krátkozrakost, vzrůstající oční tlak či cukrovka.
Foto: Profimedia.cz