Femina.cz > Vše o zdraví > alergie > ALERGOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ Je bolestivé Jak a kdy se provádí
ALERGOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ Je bolestivé Jak a kdy se provádí
Základem alergologického vyšetření a doplňkem k podrobnému pohovoru jsou kožní testy (prick testy). Nejčastěji potvrdí diagnózu alergie na vzdušné alergeny, vzešlou z podrobného pohovoru. V případě alergie na potraviny jsou kožní testy často doplněny dalšími vyšetřovacími postupy.
Kožní testy – prick testy – jsou málo bolestivé nebo zcela nebolestivé
Jsou prováděny s čištěnými extrakty jednotlivých alergenů (roztočů, kočky, různých pylů, šváb ů atd.) metodou prick (pomocí lancety nebo kopíčka necháme proniknout trochu alergenu do kůže) nebo intradermální aplikací (vstříkneme malou dávku extraktu do kůže). Současné tendence preferují prick testy. Jsou téměř nebolestivé a mají stejně dobré výsledky jako intradermální testy.
Jak se to dělá?
Před kožními testy je třeba vysadit podávání antihistaminik na 3–15 dní (podle typu léku). Vlastní test spočívá v označení (pomocí fixu nebo tužky) bodů na předloktí, kde byly aplikovány kapky alergenu, a potom v píchnutí do kůže skrz kapku lancetou nebo kopíčkem. U nejmenších dětí se kožní testy někdy provádějí na zádech. Stačí počkat 15–20 minut a potom už lze odečítat výsledek.
Pozitivní test se projevuje pupínkem, který vypadá jako štípnutí komárem. K tomu, abychom mohli kožní testy vyhodnotit, je třeba provést ještě dva další prick testy. První ověří, že kůže reaguje dobře (pozitivní kontrola) – používáme přitom látku, na kterou reagují všichni. Druhý zjišťuje, zda kůže nereaguje na roztok, ve kterém je alergen naředěn (negativní kontrola). Po kožních testech nezůstávají trvalé změny, reakce vymizí během hodiny, večer je možno se už normálně koupat. Po testech nebyly pozorovány žádné celkové reakce typu astmatického záchvatu nebo výsevu ekzému, a to po dobu několika hodin.
Prick testy se provádějí v každém věku
Kožní testy je možné provádět od narození. Testy u novorozenců jsou velmi užitečné pro zkoumání potravinových alergií s časným začátkem. Při interpretaci testů je třeba pouze vzít v úvahu věk dítěte. U nejmenších dětí kůže reaguje méně, tato reaktivita se postupně zvyšuje a maxima dosahuje mezi 15.–25. rokem života. A právě z důvodů malé kožní reaktivity je vhodné kožní testy opakovat, pokud známky vedoucí k podezření na alergii přetrvávají a vyšetření bylo negativní. Na základě negativních kožních testů však nelze u dítěte zcela alergii vyloučit, protože časem může dojít ke změně reaktivity a k pozitivitě testů. Navíc ani reprodukovatelnost testů není dokonalá, především u malých dětí – to znamená, že kožní test provedený se stejným alergenem u alergického dítěte desetkrát bude pozitivní pouze zhruba v osmi případech. Tato nedokonalá reprodukovatelnost testů nás nutí alergologické vyšetření opakovat v případě negativních výsledků a silného podezření na alergii.
Testy se „špatnou pověstí“
V minulosti byly testy prováděny intradermálně. Byly bolestivé a zanechávaly nepříjemnou vzpomínku hlavně u rodičů, kteří je byli nuceni se svými dětmi podstoupit.
Naštěstí prick testy prováděné v současné době jsou minimálně bolestivé nebo vůbec ne a neobtěžují víc než bodnutí komárem.
Ukázka z knihy Alergie u dětí, nakladatelství Portál Odkaz na knihu a redakci