Abstinujete v lednu? Může vám to uškodit!

Prosinec je měsícem, kdy je povoleno, a někdy dokonce i nutno, konzumovat větší množství ohnivé vody. Návštěva příbuzných se stěží obejde bez štamprličky, kvalitní víno má své místo na štědrovečerním stole a svatoštěpánskou husu je nejlepší spláchnout pivem.

Není divu, že se v lednu spousta lidí snaží abstinovat. Ale pozor! Právě úplné zřeknutí se alkoholu na jeden měsíc podle britských vědců škodí. Takzvaný leden na suchu ve skutečnosti příliš nepomůže. Úplná abstinence je prý blbost, tedy samozřejmě pokud nejste abstinent…

Problémem je zejména fakt, že těch jednatřicet dní, během nichž nevypijete ani kapku alkoholu, je ve skutečnosti pozvánkou k bezuzdnému popíjení v únoru. Právě v tomto měsíci si podle statistik alkoholem prolévá hrdlo nejvíce lidí. „Je lidskou přirozeností zpříjemňovat si nepříjemnosti. A tak většina z nás odloží talíř s vařeným celerem a raději sáhne po vitaminech. Ty ale zdravou stravu úplně nenahradí. No a s lednovým abstinováním se to má podobně,“ tvrdí britští vědci, podle nichž je daleko lepší, pokud se už člověk bez alkoholu nedokáže úplně obejít, abstinovat dva až tři dny v týdnu. Je to bezpečnější, než když si budete dopřávat sice malé množství alkoholu, zato ale každý den.

[[related]]

Většina lidí může namítnout, že měsíční abstinence přece pročistí organismus a uleví ledvinám a játrům, které se mají možnost regenerovat. I to je ale mýtus. Protože pokud člověk po měsíčním půstu začne opět pít ve stejné, nebo dokonce větší míře, orgánům to ještě více ublíží. Játra sice mají úžasnou schopnost regenerace a efektivně dokáží odbourávat alkohol, jenže aby náležitě fungovala je nutné nezatěžovat je pravidelně. U pravidelných pijanů se játra obalují tukem a přestávají plnit svou funkci.

„Suchý“ leden dokonce může u těch, kteří alkohol konzumují pravidelně, způsobit vážné zdravotní problémy. Mohou se objevit problémy spojené s těžkými alkoholiky: vznětlivost, roztěkanost, nervozita, problémy se spánkem…

A ještě jeden důvod: alkohol v malém množství (půllitru piva pro muže, deci a půl vína pro ženy) může být zdraví prospěšný. Například dokáže ochránit před srdečními chorobami.

Foto zdroj: profimedia.cz

15.1.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist