7 největších mýtů o ženském těle zpochybněno

Že bolest při menstruaci nebo sexu je úplně normální a neměla by tě znepokojovat? Nebo že po pětatřicítce budeš mít problémy s otěhotněním a s přibývajícím věkem musíš zákonitě i tloustnout? Tak na to rovnou zapomeň! Máme pro tebe 7 největších mýtů o ženském těle.

Život moderní ženy někdy tak trochu připomíná zběsilou jízdu na horské dráze. Řítíme se nekontrolovatelným tempem za novými a novými úkoly. Jakýkoliv problém si pak žádá velmi rychlé řešení. Jenže to snadné – „instantní“ často není tím pravým. Možná by nebylo od věci na chvíli zvolnit a „poslouchat“ svoje tělo. Protože každá žena je jiná, nelze se spoléhat na univerzální tvrzení. Zjistili jsme 7 největších mýtů o tvém těle.

Mýtus první: K sexu patří bolest

Mnoho žen si sex nedokáže užít, protože pociťuje bolest. O problému pak často mlčí, případně se utěšují tím, že bolest k sexu prostě patří. Je to ale nesmysl. Pokud sex bolí, může to být následek závažnějšího problému, proto je dobré navštívit gynekologa. V lepším případě může být příčinou bolesti nedostatečná předehra. Pomoci by mohl také lubrikační gel.

Mýtus druhý: Bolest při menstruaci je normální

Při každé periodě trpíš neúnosnou bolestí břicha? To také není v pořádku. Místo prášků, které bolest jen trochu utiší, je potřeba najít řešení. Zkus se obrátit třeba na čínskou medicínu, pomoci může také zkušený fyzioterapeut. Pomoci by mohly například cviky na zpevnění pánevního dna.

Mýtus třetí: Nemůžu otěhotnět přirozeně, IVF vždy pomůže

Bohužel ne vždy tomu tak skutečně je. S věkem ženy se schopnost otěhotnět velmi snižuje, proto je nutné zahájit IVF dříve a neodkládat umělé oplodnění až jako nejzazší řešení. Pokud se s partnerem neúspěšně snažíte o miminko více než rok, je potřeba se obrátit na specialistu.

myty-telo-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus čtvrtý: Cvičení není nikdy dost

Dala sis nějaký cíl, například zhubnout do plavek, a při jeho plnění jsi důsledná, a tak cvičíš každý den. Možná tě překvapí, že děláš špatně. Pokud se přetahuješ sedm dní v týdnu, tělo nemá dostatek času na svou regeneraci. Může dojít k potlačování hormonů a neurotransmiterů, které pak mohou vyvolat třeba poruchu ovulace. Trochu ubrat páru bys rozhodně měla, jestliže se snažíš otěhotnět.

Mýtus pátý: Je těžké otěhotnět po pětatřicítce

Plodnost ženy sice po třicítce klesá, nicméně spousta žen je schopná otěhotnět samozřejmě i po dovršení 35. roku života.  Nicméně, pokud se o děťátko pokoušíš právě po svých 35. narozeninách, lékaři doporučují nečekat celý rok, zda se povede otěhotnět, ale raději vyhledat specialistu po pár měsících. Těhotenství po 35. roku se u nás bere jako rizikové (v řadě jiných zemích je to později, po 38.-40. roku). Výhodou starších budoucích maminek je jejich psychika, která by měla být ve zralejším věku vyrovnanější. U starších rodiček navíc klesá riziko onemocnění rakovinou vaječníků, a to až o 58 procent.

Mýtus šestý: Po menopauze žena ztloustne

To se vůbec nedá říci takto obecně o každé ženě. Ne u každé ženy se nutně musí měnit její fyzická stránka. Pokud ale žena trochu přibere, nemusí být ještě vůbec nic ztraceno, stačí jen zaměřit se na správný pohyb a trochu zredukovat porce jídla.

Mýtus sedmý: Touha po sexu s přibývajícím věkem klesá

Sex po padesátce vůbec nemusí být nuda. Naopak! Některé ženy tvrdí, že si sex začaly užívat až po menopauze. Částečně to může souviset s tím, že má žena přece jen méně starostí, děti už nevyžadují každodenní péči, má více času na sebe, je uvolněnější.

Foto: Shutterstock.com

5.6.2019 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist