6 fyzických příznaků stresu, které bys neměla podceňovat. Na co si dát pozor?

I když necítíš pocity úzkosti, tvé nervy mohou být pěkně vyšponované. Zní to asi šíleně, přesto se na tom lékaři jednoznačně shodují. Jak tedy poznat, že je něco špatně? Zaměř se na tyto varovné signály!

Psychické přetížení je jedním z největších problémů dnešní doby – z fyzického i psychického hlediska. Podle tiskové zprávy Americké psychologické asociace ho způsobují všemožné faktory. Nejvíce však politika, přílišná pracovní angažovanost, diskriminace, vysoké nároky společnosti, finanční potíže a pozor, překvapivě i elektronické přístroje! Co když i tobě v útrobách tiká časovaná bomba?

Pravdivé přísloví o uchu, džbánu a vodě

Stres má obrovský dopad na lidské zdraví, protože se při něm z nadledvin vylučuje hormon kortizol. Ten sice „k provozu“ potřebuješ taky, ale všeho moc škodí. Pokud jsi vynervovaná permanentně, trvale vysoké hladiny kortizolu nesmírně oslabují imunitní a poškozují oběhový systém, což nahrává zdravotním problémům. Jak přetížení organismu odhalit včas a předejít tak nejhoršímu? Poslouchej své tělo. Takhle ti totiž dává najevo, že už mele z posledního!

1. Časté bolesti hlavy

Miláček si zase stěžuje, že noční skřípaní zubů ozývající se z tvé strany postele už nejde poslouchat? Tak to jde do tuhého! Stres má mimo jiné na svědomí i napínaní čelistních svalů, které zaviní nejen hlasité „broušení“ zubů, ale i nesnesitelné bolesti hlavy – hlavně po probuzení. Nezní ti to náhodou povědomě?

2. Poruchy spánku

Potíže s usínáním, časté buzení nebo dokonce nespavost. Nervozita si s klidným sněním opravdu moc nerozumí. To je vlastně slabé slovo – vyloženě mu brání! Tady máš možnou příčinu, proč každou noc počítáš ovečky a občas se dostaneš i k hodně vysokému číslu…

3. Změna chuti k jídlu

Stres samozřejmě ovlivňuje každého jinak. Někdo se kvůli němu oddává totálnímu obžerství, jiný do sebe nedostane ani sousto. Ovšem obě gastronomické abnormality pocházejí ze stejného zdroje – nepohody. Zbystřit bys měla hlavně v případě, že prudká změna chutí udeří náhle a bez varování.

stres-nasledky-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

4. Vysoká tepová frekvence

Pokud se „tepovka“ při vysokém napětí pohybuje okolo 90 tepů za minutu, nevěstí to nic dobrého. Alespoň to je názor lékaře Howarda LeWinea působícího na Harvardské univerzitě. Ten své obavy popisuje v Harvard Health Publications a za hlavní symptomy extrémního stresu označuje náhlé bušení srdce a nepříjemné vibrace v hrudníku. Na to bacha!

5. Zažívací potíže

Nadmíra hormonu kortizolu, který se při podrážděnosti produkuje jak na běžícím páse, neblaze ovlivňuje i trávicí systém. V praxi to vypadá tak, že o nevolnost, změny frekvence pohybu střev a obecné bolesti v dutině břišní není nouze. Jestli máš tedy v poslední době podrážděný žaludek a nechápeš proč, měj se na pozoru…

6. Nesoustředěnost

Tu hladu papírů do práce ne a ne dodělat, protože každý odstavec musíš číst třikrát, abys pochopila, o co tam vlastně jde? Není se co divit, že jsi v kanceláři pořád přesčas! Za neschopnost soustředit se nesou vinu také pocuchané nervy, které mohou dokonce zhoršovat paměť. Je jasné, že s touto „indispozicí“ se vytvářejí hodnoty dost těžko. Kudy z toho ven?

Jak si udržet zdravý rozum i přístup?

Zmíněný odborník přes srdeční trable má na vypořádání se s úzkostí zaručený manuál. Doporučuje především pravidelnou meditaci, jógu či tai-či a častý kontakt s přáteli, se kterými se cítíš dobře. Důležité je také odhalit příčiny psychického přetížení a začít je neprodleně řešit – vždyť od nich se to všechno odvíjí! Nutno dodat, že pokud tě stres doslova válcuje a těmto „uklidňujícím“ technikám za mák nevěříš, nestyď se vyhledat odbornou pomoc. Nejsi první ani poslední, kdo se s něčím takovým potýká…

Jak jsi na tom ty, jsi v nervu často? Existuje ještě jeden lék, jak být zase v pohodě – smích! A protože největší legrace bývá se čtyřnohými mazlíčky, pobav se videem a vtipnými zvířecími situacemi. Stojí za to!

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com

21.4.2017 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist