5 potravin, které mohou způsobit stres

Prohání tě v práci uzávěrka? Nebo se chystá na inspekci tchyně? S blížícím se školním rokem se začínáš bát, co tvé dítě zase ve škole vyvede? Stres je sice někdy za určitých okolností inspirující, nicméně pokud řešíš denně několik problémů a stresuješ se příliš často, zahráváš si se svým zdravím.

Když je člověk v permanentním stresu, jeho tělo začne vylučovat hormon kortizol, který je sice v některých situacích typu srážka s medvědem grizzlym prospěšný (udržuje tě v bdělosti), nicméně jeho pravidelné vylučování je už vyloženě hazardem se zdravím. Člověk, který se příliš stresuje, přibírá na váze, trpí více různými záněty a vyšší hladinou cukru v krvi. Chronický stres pak může způsobit depresi. Věděla jsi, že stres může ještě zhoršit konzumace některých potravin? Následujících pět tě může nejvíce ohrozit.

Cukr

Pokud chceš méně stresu, cukr by měl být první potravinou, kterou bys měla zásadně omezit. Přejídání se sladkým vede k vyšší produkci stresového hormonu kortizolu. To může způsobovat poruchy spánku, bolest hlavy, slabý imunitní systém nebo vyvolávat chuť na nezdravé potraviny. Hladina cukru v krvi, která je náhle rapidně zvýšená, vyvolává pocity podobné stresu, jako je úzkost či strach.

Umělá sladidla

Cukr je špatný sám o sobě. Aby toho nebylo málo, přišli výrobci s umělými sladidly, která jsou ještě daleko horší. Mohou způsobit bolest hlavy, poruchy metabolismu nebo kardiovaskulární choroby, ale také větší závislost na cukru. Stres je jedním z jejich vedlejších účinků. Aspartam, který se hojně používá do více než 6 tisíc produktů, může vyvolat migrény, výkyvy nálad či manické epizody.

stres-z-jidla-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Průmyslově zpracované sacharidy

Džusy, sladké pečivo, sušenky, bílý chléb či těstoviny chutnají sice leckdy skvěle, nicméně tělu příliš neprospívají. Nemají žádnou nutriční hodnotu a jsou plné kalorií. Jejich konzumace vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což je důvodem, proč se můžeš cítit třeba více podrážděná. Hodně z těchto produktů obsahuje také příliš velké množství sodíku, který zadržuje vodu v těle, srdce je pak nuceno pumpovat více krve. Zvyšuje se krevní tlak, cítíš se nafouknutá a obecně ne příliš dobře.

Alkohol

Sklenka dobrého vína nic nezkazí, nicméně mělo by zůstat jen u té jedné. Jakmile se jejich počet zvýší, jsou benefity vína tytam a nastupuje stres. Pitím alkoholu se zvyšuje produkce hormonů, které tě přivádějí do stavu stresu a úzkosti. Zvyšuje se krevní tlak. Hodně alkoholických nápojů navíc obsahuje velmi velké množství cukru. A pokud si myslíš, že se z toho vyspíš, nevěř tomu. Po alkoholu se sice lépe usíná, ovšem kvalita spánku je nevalná, nedostane se ti takového odpočinku, který je zapotřebí. Výsledkem jsou malátná rána a více stresu.

Kofein

Pokud bez ranního šálku kávy nedáš ani ránu, můžeš si ho klidně dopřát. Ale s dalšími hrnky kafe opatrně, mohou totiž způsobit, že se budeš cítit ve větším stresu, než by sis přála. Kofein stimuluje nervový systém, jeho nadužívání může způsobit vyšší krevní tlak, bušení srdce a s tím spojené pocity úzkosti. Pokud jí už trpíš, pomůže ti, když kafe úplně vysadíš. Kofein ale není jen v kávě, ale také například v čaji, v energy drincích, nebo dokonce i čokoládě.

Foto: Shutterstock.com

31.8.2018 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist