Femina.cz > Vše o sportu > 4 způsoby, jak ti mobilní telefon ničí efektivní trénink
4 způsoby, jak ti mobilní telefon ničí efektivní trénink
I když se snažíš a cvičíš jako divá, vysněné křivky jsou stále v nedohlednu? Pravděpodobně za to může tvůj mobilní telefon, který vůbec není tak nevinný, jak se tváří! Proč bys měla raději sportovat bez něj?
Kde jsou ty doby, kdy člověk vklouznul do tepláků, nazul tenisky a šel si zaběhat jen tak – bez vší techniky. Dnes je mobil povinná výbava každého sporťáka, jelikož umožňuje poslech hudby a také instalaci speciálních fitness aplikací, které počítají nejen spálené kalorie. I ty na svůj mobil nedáš dopustit? Tak pozor, neohrožuje pouze tvůj výkon, ale také zdraví! Co všechno má na triku?
1. Rušivý element celkové stability
Výsledky nedávné studie uveřejněné v odborném časopise o zdraví prokázaly, že držení telefonu přímo u ucha při provozování kardio cvičení, nebo časté lustrování jeho displeje, neblaze ovlivňuje stabilitu a vede k nadměrnému zaoblení horní části zad. A protože tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu… Respektive tak dlouho se vyřizují hovory při sportu, až se jednoho dne páteř ohne a onemocnění zvané kyfóza je na světě. Co s tím? Když už potřebuješ být v dosahu, vždy používej sluchátka, která neútočí na správné držení těla.
2. Riziko zranění jako následek nepozornosti
Jak už to bývá, když člověk dělá dvě věci najednou, pořádně se nesoustředí ani na jednu. Je to proto, že mozek současně „nepobírá“ jednotlivé úlohy, ale přechází mezi nimi. To je názor kondičního trenéra a vysokoškolského profesora na katedře sportovní medicíny Michaela Rebolda, který působí na Hiram College v americkém Ohiu. Odborník na fitness varuje, že i běžná kontrola času nebo potíže se spuštěnou aplikací narušují pozornost. To samozřejmě nahrává pádům, zraněním a kolizím.
3. Intenzita cvičení se snižuje
„Pokud sledujete telefon během cvičení, nepracujete tak tvrdě, jak byste měli,“ vysvětluje Michel Rebold, který se opírá o vlastní studii, jejíž závěry prokázaly, že ženy, které při běhání na páse posílají textovky a čtou na internetu dění ve světě, vynakládají o 10 procent menší úsilí. Samozřejmě na rozdíl od těch, co svůj smartphone nechávají vypnutý. Tato studie také zjistila, že poslech hudby výrazně zvyšuje celkové výkony. To ale pouze v případě, že dotyčný celou dobu nebrouzdá v hudební knihovně a stále nepřepíná skladby. Je třeba nastavit přehrávání a tím to hasne!
4. Přestávky jsou několikanásobně delší
Je přirozené, že nějak se „zabít čas“ mezi odcvičenými sériemi musí. Proto kde kdo sáhne po svém telefonu a okoukne nové příspěvky na sociálních sítích. A to je přesně ono! Než se jeden naděje, zjistí, že pauza dávno skončila. Příliš dlouhé přestávky ale otupí všechny výhody, které cvičení přináší! Jaký že je vlastně povolený oddech? Podle průzkumu publikovaného v časopise Journal of Strength and Conditioning Research to sice závisí na druhu sportu, ale většinou to bývá něco kolem 120 vteřin. Taky to přetahuješ, když lajkuješ fotky svých přátel? Tím jsou tvé vysněné křivky v ohrožení!
Co ty na to? Používáš mobil při sportu a teď sis slíbila, že na všechny textovky odpovíš cestou do posilovny? Tak na to taky pozor, video ti dokáže, že při chůzi je to nebezpečná záležitost! Teď fakt škodolibost stranou…
Text: Lucie Feiková
Foto: Shutterstock.com