Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > 4 intimní problémy, které trápí ženy – běžkyně. Znáš je?
4 intimní problémy, které trápí ženy – běžkyně. Znáš je?
Už se těšíš, až zase vyběhneš? Máš nabušený playlist, pohodlné boty a sportovní oblečení? Jsi dobrá. Jenže bacha, tím by tvoje příprava na trénink rozhodně končit neměla. Tady jsou 4 věci, kterým bys měla věnovat stejnou pozornost jako vhodným teniskám. Tvůj rozkrok i prsa jsou totiž v ohrožení!
Miluješ běhání? A napadlo tě někdy hledat spojitost mezi ním a svými kalhotkami? Představ si, že tvůj oblíbený dopink může nahrávat kvasinkové infekci, výtokům a ještě ti bez výčitek zdeformovat prsa. Naštěstí víme, jak tomu předejít a na co si dát pozor. Tohle určitě neber na lehkou váhu!
1. Výtok. Je to v pohodě?
Pokud jsi přiběhla domů a našla v šortkách malé nadělení, nemusíš propadat panice. Podle americké gynekoložky a shodou náhod i běžkyně maratónu Julie Levitt se to děje proto, že se při jakékoliv zátěži produkuje více poševního výtoku.
„Při fyzické aktivitě se zvyšuje nitrobřišní tlak, je to přirozený dopad cvičení. Právě on má za následek výtok, který vychází,“ říká Julie Levitt. Takže pro jednou se nic neděje, jenže…
Odbornice varuje, že kdyby tě náhodou tenhle „bonus“ trápil i několik dní, navíc byl doprovázen protivným svěděním a zarudnutím, může se jednat o vaginální nerovnováhu, kvasinky nebo bakterie. Bacha na to!
2. Kvasinková infekce. Tvoje vina?
Bohužel i této nepříjemnosti běh nahrává. A jak! Každá sportovkyně se přece potí. A samozřejmě všude, i v rozkroku. Vždyť stehna se při tréninku o sebe mohou otřít i 180krát za minutu! Naneštěstí právě vlhkost pomáhá kvasinkám v množení. Alespoň tak to tvrdí gynekoložka Alyssa Dweck, která působí na newyorské fakultě Mount Sinai School of Medicine. Co s tím?
Hodně ti helfne oblečení. Tedy pokud je vyrobeno ze syntetického materiálu, ten má totiž v popisu práce pot odvádět. Na rozdíl od bavlny, jejíž vlákna mají sklony vlhkost zadržovat. Sprcha ihned po návratu domů je naprostá nutnost, to snad nemusíme ani zmiňovat.
3. Prsa. Myslíš na ně?
Bez ohledu na velikost, při sportu to prostě skáče. I malá ňadra musejí snášet velký nápor síly. Fyzioterapeutka Deirdre McGhee působící na australské univerzitě Wollongong je toho názoru, že pokud běháš několikrát za týden, tvoje chlouba se odrazí i 10 000krát. To může způsobit poškození měkkých tkání. A teď si sáhni do svědomí, máš opravdu kvalitní sportovní podprsenku? Bez ní dost riskuješ!
„Platíme jmění za dobré boty, abychom chránily naše nohy. Stejnou úctu bychom měly projevovat i svým prsům, nebo to bude mít následky,“ varuje Deirdre McGhee. Tak určitě.
4. Únik moči. Proč?
Jestli se ti to taky stává, nemusíš se stydět. Není důvod! Podle zmíněné gynekoložky Julie Levitt ho má na svědomí oslabení svalů pánevního dna. Ty přidržují dělohu a další vnitřní orgány. Když nejsou úplně ve formě, děloha klesá, tlačí na močový měchýř a močová trubice pak jaksi „netěsní“.
Mimochodem, nad nechtěnou inkontinencí můžeš vyzrát cvičením na posílení pánevního dna. Nevíš, jak na to? Mrkni na video. Tam jsou čtyři jednoduché cviky, které zmákneš s přehledem. A budeš mít klid!
Jak jsi na tom s běháním ty? Investovala jsi do kvalitní podprsenky a syntetického oblečení, nebo sáhneš po prvních teplákách? A měla jsi někdy kvůli sportu gynekologické potíže? Napiš nám o tom do diskuze!
Foto zdroj: shutterstock.com