10 způsobů, jak jednoduše omezit spotřebu plastů v běžném životě

O tom, že jako lidstvo máme dost zásadní problém s plasty, sice všichni víme, ale jen málokdo si připouští, jak moc vážná situace je a že v podstatě sedíme na časované bombě.

Pokud nechceme skončit zamořeni plastovými odpadky, měli bychom omezit jejich použití. Jde to snadno, tady máš 10 způsobů, jak to zvládneš hravě.

1) Určitě máš doma plátěnou tašku na nákupy, ale ruku na srdce, kolikrát týdně ji zapomeneš doma, takže jsi pak stejně nucená používat jednorázové igelitky? Pořiď si více tašek a měj jednu v každé kabelce, nebo si napiš na ráno upomínku do mobilu, pak se ti nestane, že tašku zapomeneš.

2) Napadlo tě někdy, že kdyby každý z nás použil igelitový sáček, do kterého si běžně při nákupu dáváme pečivo minimálně 2x, sníží se tím okamžitě jeho spotřeba o 50%? Opravdu je takový problém přihodit do plátěné tašky na nákupy ještě pár sáčků? Kdo chce jít ještě dál, může používat stejně jako tašky také plátěné sáčky, řada studií totiž prokázala, že mikroten není pro potraviny 100% bezpečný.

3) Hliníková nebo skleněná láhev na vodu je už dnes naštěstí u většiny z nás docela běžná, pokud ti ještě chybí, tak si nějakou pořiď, nejen že ušetříš nějakou tu kačku za nákup balené vody, ale zároveň si pořídíš i stylový doplněk.

4) Stále kupuješ PETky s vodu, protože máš ráda bublinky? Pořiď si kvalitní sodovkovač a přestaň se vláčet domů s balíky vody. Ulevíš nejen přírodě, ale také svým zádům.

5) Vlastní termohrnek je také skvělý způsob, jak šetřit životní prostředí od plastových víček, která jsou nedílnou součástí cofee to go. Pokud si svoje ráno nedokážeš představit bez kávy z oblíbené kavárny.

plasty.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

6) Plastová brčka jsou automatickou součástí skoro všech drinků, ale určitě se nijak neochudíš, když poprosíš barmana, aby je do tvých drinků nedával. Pokud se bez brčka neobejdeš, pořiď si kovové nebo bambusové a nos ho v kabelce, jsme si jistí, že svoje okolí budeš tímto krokem inspirovat.

7) Plastové kartáčky na zuby jsou asi nejrozšířenější osobní hygienickou pomůckou. Víš ale, že v dnešní době se už dají pořídit kartáčky z recyklovatelného plastu, dřeva nebo bambusu? Jejich pořizovací cena rozhodně není astronomická v porovnání s hromadou plastu, kterou vyprodukuješ, pokud budeš do konce života používat ty z plastu.

8) A když zůstaneme ještě chvíli u osobní hygieny schválně, kolik máš doma plastových hřebenů a kartáčů na vlasy? Pořizovací cena dřevěného hřebenu nebo kartáče s přírodním vlasem (nejčastěji jsou to štětiny z divočáka) je sice o řád výš než u plastového hřebenu, ale kromě přírody péči s novou pomůckou ocení také tvoje vlasy.

9) Kouření je samo o sobě zlozvyk, který škodí nejen tvému zdraví, ale také životnímu prostředí. Když pomineme nedopalky, velkou zátěží i pro tvojí peněženku jsou jednorázové plastové zapalovače. Nejsi ještě připravená seknout se svým zlozvykem? Přesedlej na elektronickou cigaretu.

10) Dalším předmětem běžné denní potřeby je plastová propiska. Pokud si pořídíš Pilotku, nebo jinou designovou značku, či dokonce propisku vyměníš za plnící pero, uděláš toho pro životní prostředí víc, než většina společnosti.

A proč to vůbec dělat? Mrkni do galerie. Pochopíš hned.

Autorka článku je koučka a facilitátorka. Mrkni na její web www.zivotnimapypraha.cz, sdílej článek na facebooku nebo si ji přidej do přátel.

Text: Adéla Stolaříková

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

20.9.2017 6:00| autor: Adéla Stolaříková
Více o tématu: bydlenífacebook

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist