10 největších mýtů o těhotenství

Plánuješ první miminko a tak nějak už tušíš, co tě čeká? Ranní nevolnost, zvracení, tloustnutí do obřích rozměrů, ale také žádné omezování se v jídle, devět měsíců bez menstruace… Není to tak úplně pravda. Možná tě překvapí, kolik mýtů o těhotenství koluje.

Mýtus č. 1: Trvá 9 měsíců

Jestli si chceš naplánovat narození svého miminka co nejpřesněji, zapomeň na počítání do devíti. Vlastně můžeš zapomenout na jakékoliv přesnější plánování. Jednak těhotenství netrvá 9 měsíců, ale 40 týdnů, navíc je to jen průměrný údaj. Miminka se běžně rodí mezi 38. až 42. týdnem. Ani když víš datum pohlavního styku, který odstartoval tvé těhotenství, neznamená to, že znáš datum oplodnění vajíčka. Mužské spermie totiž mohou v ženském těle přežít až tři dny a kdy přesně otěhotníš, to nezjistíš.

Mýtus č. 2: Nevolnosti jen ráno

Málokterá žena má pouze ranní nevolnosti. Ženy sice nevolnostmi zpočátku těhotenství trpí, ale rozhodně to nemusí být jen ráno. Není výjimkou, že těhotenská ranní nevolnost trvá i několik týdnů prakticky nonstop, jiné ženy trápí nejvíce ve večerních hodinách. 

Mýtus č. 3: Stále se přibírá

Taky už se připravuješ na to, jak se začne ručička na váze posunovat daleko za hranice tvého normálu? Nemusí to tak být. Jsou ženy, které v těhotenství prakticky nepřiberou a jakmile z nich odteče plodová voda a odloží si to malé živé závaží, jsou na své původní váze. Některé ženy mají po porodu dokonce ještě méně. Koho by napadlo, že se dá těhotenstvím zhubnout…

Mýtus č. 4: Holčička bere matce krásu

Zapomeň na to, že podle svého vzhledu poznáš, jestli se ti narodí holčička nebo chlapeček. Říká se sice, že špičatý pupek mají maminky, které čekají kluka, nebo že holky berou matkám krásu, takže maminky mají špatnou pleť, vlasy, nehty a více přiberou. Nic z toho ale neplatí na více než 50 %. Stejnou pravděpodobnost má i to, že když budeš skákat po jedné noze, narodí se ti kluk. Tomu ale nikdo nevěří, že?

Mýtus č. 5: Těhotná žena nemá menstruaci

Jestli si říkáš, že si v těhotenství odpočineš od menstruace, tak tě možná zklameme. Ženy opravdu menstruaci nemívají, ale u poměrně velkého počtu žen se vyskytuje falešná menstruace. Jde o krvácení v prvním trimestru, které se může objevit v době, kdy by žena měla skutečnou menstruaci. Obvykle se objeví jednou či dvakrát, ale jsou známy i případy, kdy žena takto „menstruovala“ celé těhotenství. 

 

Mýtus č. 6: Zvracením si projde každá

Zase omyl. Je sice pravda, že ženy často trpí těhotenskými nevolnostmi, a to zvláště v prvním trimestru, ale tyto nevolnosti nemusejí nutně vést ke zvracení. Některá má jen žaludek jako na vodě, jiná omdlévá, další zvrací. Málo se ví, že těhotenská nevolnost se může projevovat také průjmem. Je to běžný příznak těhotenství, takže nemusí být důvodem k panice, ani když takhle na začátku těhotenství shodíš několik kilo. Lékař by tě včas upozornil, pokud by bylo něco v nepořádku.

Mýtus č. 7: Těhotenský test pozitivní

Máš pocit, že bys mohla být už několik týdnů těhotná, ale testy jsou pořád negativní? Pak si buď ještě počkej, nebo navštiv lékaře. Někdy je hladina hCG hormonu natolik nízká, že ji test nezachytí. Je docela běžné, že ještě v pátém týdnu mají některé nastávající maminky negativní testy.

Mýtus č. 8: Po porodu jdou kila jen dolů

Těšíš se, že tvé přibírání skončí porodem? To se může stát, ale také nemusí. Každá žena je jiná, takže se nediv, když začneš nečekaně přibírat třeba za půl roku nebo když přestaneš kojit. I to je ještě následek tvého těhotenství a mateřství.

Mýtus č. 9: Těhotná jí za dva

Na to pozor. Dodržováním tohoto mýtu si koleduješ o zdravotní problém nebo alespoň slušnou nadváhu. Těhotná žena nejí za dva, ale jí kvalitněji. Samozřejmě by se nastávající maminka neměla trápit hladem, ale měla by více přemýšlet nad tím, co jí, aby měla dostatek všeho, co ona a její miminko potřebují.

Mýtus č. 10: V jídle se nemusíš omezovat

Mnohá žena, která svůj apetit svazuje dietami, se těší, že v těhotenství může tyto opratě odhodit a jíst cokoliv. Není to tak. Jsou potraviny, kterým by se měly těhotné ženy vyhýbat. Jsou to například houby. Otrava houbami by mohla mít u těhotné ženy fatální následky pro miminko a navíc houby obsahují řadu škodlivých látek, jako třeba rtuť nebo olovo. Těhotné ženy jsou také podstatně více náchylné k listerióze, která může mít navíc pro ně i dítě vážné následky. Proto je v těhotenství vhodné se vyhnout plísňovým sýrům, chlebíčkům, salátům a dalším lahůdkářským výrobkům, které mohou být zdrojem této zákeřné bakterie.

A co ty? Také tě něco v těhotenství opravdu zaskočilo? Znáš nějaký další mýtus o těhotenství?

Foto zdroj: shutterstock.com

8.3.2017 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist